Biblioteka
Kto czyta - żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany.
Józef Czechowicz
|
|
WITAMY W ROKU SZKOLNYM 2025/2026
|
GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
ul. Aleje 1 Maja 22
| PONIEDZIAŁEK |
7:30 - 15:30 |
| WTOREK |
7:30 - 15:40 |
| ŚRODA |
7:30 - 16:00 |
| CZWARTEK |
7:30 - 15:30 |
| PIĄTEK |
7:30 - 15:00 |
ul. Żeglarska 9
| WTOREK |
9:40 - 12:30 |
| ŚRODA |
8:00 - 14:00 |
| CZWARTEK |
8:00 - 13:00 |
O BIBLIOTECE
BIBLIOTEKA SZKOLNA GROMADZI ZBIORY NIEZBĘDNE DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI .
W ZBIORACH BIBLIOTEKI ZNAJDUJĄ SIĘ:
- LITERATURA PIĘKNA
- LEKTURY OBOWIĄZUJĄCE NA LEKCJACH JĘZYKA POLSKIEGO,
- LITERATURA MŁODZIEŻOWA ;FANTASY, SENSACJA, KRYMINAŁ, SCIENCE – FICTION,
- LITERATURA OBYCZAJOWA POLSKA I ZAGRANICZNA,
- POWIEŚĆ HISTORYCZNA POLSKA I ZAGRANICZNA
- PIŚMIENNICTWO NAUKOWE I POPULARNONAUKOWE Z RÓŻNYCH DZIEDZIN WIEDZY,
- OBSZERNY KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY, W SKŁAD KTÓREGO WCHODZĄ DZIEŁA O TREŚCI OGÓLNEJ CZYLI ENCYKLOPEDIE, SŁOWNIKI, LEKSYKONY, INFORMATORY, PORADNIKI,
- LITERATURA FACHOWA DLA NAUCZYCIELI,
- MATERIAŁY ORAZ CIEKAWE ARTYKUŁY Z PRASY I CZASOPISM.
W BIBLIOTECE FUNKCJONUJE ICIM- INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ, GDZIE UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE ORAZ INNI PRACOWNICY SZKOŁY MOGĄ SKORZYSTAĆ Z KOMPUTERÓW I ZASOBÓW INTERNETU.
BIBLIOTEKA SŁUŻY UCZNIOM JAKO MIEJSCE , W KTÓRYM MOŻNA PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ZAJĘĆ, SKORZYSTAĆ ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI, JAK RÓWNIEŻ Z BOGATEGO KSIĘGOZBIORU PODRĘCZNEGO I WYSZUKAĆ NIEZBĘDNE INFORMACJE W INTERNECIE
14.04.2026r. w świetlicy szkolnej odbyło się wydarzenie kulturalne pt. „W stronę światła”. The Night Liberation Project. The Weeknd. Było ono poświęcone malarstwu i muzyce – siostrzanym dziedzinom, które łączą się poprzez wspólną ekspresję emocji, poszukiwanie harmonii oraz wzajemne inspirowanie, tworząc pomost między wizualnym a audytywnym odbiorem sztuki.
Spektakl pobudził wyobraźnię i emocje widowni, skłaniając do głębszych przemyśleń i refleksji oraz spowodował przeniesienie się w nieco inną czasoprzestrzeń. Publiczność mogła doświadczyć harmonijnego połączenia tekstu, obrazu i dźwięków, co stworzyło niezwykle klimatyczną aurę.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan dyrektor Tomasz Kucharczyk, Pani wicedyrektor Renata Brożyńska oraz uczniowie z klas: 2R, 3R, 4R, 1To, 3Ti, 3To, 3Te z nauczycielami.
Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim uczestnikom spektaklu oraz tym, którzy przyczynili się do jego powstania.
Biblioteka szkolna ogłasza
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
„Książka, ciekawym prezentem dla każdego”
kiermasz będzie trwał
od 10.03 do 17.04.br.
Zainteresowanych ofertą wydawniczą oraz zakupem książek
serdecznie zapraszamy do biblioteki
W ofercie znajdują się: literatura piękna i popularnonaukowa, bajki, baśnie, kolorowanki, poradniki, albumy, książki kulinarne, encyklopedie, słowniki.
Książki są nowe, pięknie wydane i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe książki.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszej akcji
Już po raz kolejny zapraszamy do udziału w bibliotecznej, walentynkowej akcji "RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ"
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym związanym z Kopernikiem i astronomią
pt: „ Odlot z Kopernikiem
Regulamin Konkursu
INFORMACJE PODSTAWOWE:
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
CELE KONKURSU:
- rozbudzanie zainteresowania grafiką, malarstwem i rysunkiem,
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych,
- wypróbowanie własnych sił twórczych,
- pobudzanie kreatywności,
- przybliżanie osoby Mikołaja Kopernika oraz tematyki astronomii
- propagowanie czytelnictwa poprzez zachęcanie młodzieży do kontaktu z książką i pogłębiania wiedzy na dany temat,
- rozwijanie uzdolnień i umiejętności plastycznych oraz promowanie uczniów z tymi zdolnościami
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
1. Adresatami przedsięwzięcia są wszyscy uczniowie liceum, technikum oraz szkoły branżowej
Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie.
2.Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy w dowolnej formie: grafika, malarstwo lub rysunek na podany temat , nawiązując do:
- życia i działalności Mikołaja Kopernika
- przeczytanych książek autorstwa Mikołaja Kopernika i innych autorów opisujących tematykę astronomii
- obejrzanych filmów,
- przemyśleń osnutych na własnych doświadczeniach
3.Uczeń może wziąć udział w konkursie po uprzednim zgłoszeniu chęci udziału
u nauczyciela bibliotekarza i złożeniu pracy do 05. lutego br.
- 3.Konkurs ma charakter jednoetapowy.
- 4.Prace oceniane będą przez Jury w składzie: nauczyciele bibliotekarze, nauczyciel polonista
- Kryteria oceny:prace oceniane będą pod kątem:
- zgodności z tematyką ,
- poprawności kompozycyjnej ,
- walorów estetycznych,
- oryginalności i posługiwania się techniką
- 5.Objętość pracy (format dowolny: A5, A4, A3
- Werdykt ogłaszany będzie 12 lutego 2026r.
NAGRODY:
- 1.Nagrody przyznaje jury konkursowe.
2. Ustala się następujące nagrody konkursowe: książki i dyplomy
Zapraszamy do udziału w konkursie, naprawdę warto
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU LITERACKIEGO NA OPOWIADANIE
„MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ”
Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce ex aequo
Agata Leśniewska kl. 5 Tg
Klaudia Pytlewicz kl. 5 Tg
2 miejsce
Zofia Wojciechowska kl. 4Tw
Zwycięzcy konkursu otrzymali oceny z języka polskiego, nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy .
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i zachęcamy uczniów do udziału w kolejnych konkursach literackich organizowanych przez bibliotekę.
Obchody Święta Niepodległości w szkole branżowej
Dnia 26 listopada br. w szkole branżowej odbył się spektakl słowno – muzyczny pod hasłem : „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI” upamiętniający jedno z największych wydarzeń w naszej historii - odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Ważna to data, bo przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Uczniowie szkoły branżowej zaprezentowali społeczności szkolnej i zaproszonym gościom montaż poetycko – muzyczny z patriotycznymi pieśniami i recytacjami.
Kiedy młodzi legioniści szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki powstające w okopach na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy. Są one częścią naszej historii i narodowej kultury. Przypomniano pieśni takie jak „Ojczyzna moja”, „Przybyli ułani pod okienko”,” Szara piechota” , czy „Legiony” . Odśpiewano Hymn narodowy .
Poezja takich autorów jak Norwid, J. Słowacki, czy M. Konopnicka zawsze prawdziwie wzrusza polskie serca. Było także i tym razem .W poetyckim nastoju publiczność wsłuchiwała się we fragmenty takich utworów jak "Do narodu" J. Jasińskiego, "Pogrzeb Księcia Józefa Poniatowskiego" J.U. Niemcewicza,- "Moja piosnka II" C. K. Norwida, "Testament mój" J. Słowackiego, "Bema pamięci rapsod żałobny" C. K. Norwida, czy "Rotę" M. Konopnickiej.
Pieśni i wiesze poprzedzane były krótkimi komentarzami i zdjęciami ukazującymi wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z naszej historii - od rozbiorów do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Celem naszej uroczystości było złożenie hołdu tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty upragnioną wolność oraz kultywowanie pamięci historycznej wśród młodzieży.
W spektaklu udział wzięli:
Narratorzy: Michalina Dziamska i Amelia Piekarska z kl.3Bf
Recytatorzy: Wiktoria Olczak, Szymon Szymański, Amelia Kujawa, Oliwia Będzichowska, Zuzanna Kumke, Malwina Markiewicz z kl. 3Bi. Nadia Dębowska, Kamila Wiśniewska z kl 1 Bi ,Oliwia Gawrońska , Ewelina Hybiak, kl.2Bf Marcin Więckowski kl 2 Bi
Wokaliści : Nadia Urbańska, Artur Zawodniak.kl.2 Bi
Scenografia: Maja Lisiecka, Karolina Kozłowska kl.1Bi, Miriam Grzelecka, Nikola Przybylska kl1th
Obsługa informatyczna : Piotr Chudykowski, Adam Hamera kl4 Ti
Nagłośnienie : Szymon Szymańskiz kl . 3Bi
Spektakl przygotowały: p. Helena Paździoch ( scenariusz i reżyseria) i p. Agnieszka Palutka ( prezentacja multimedialna).
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
PRIORYTET 3.
Biblioteka szkolna informuje, że nasza szkoła realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W ramach w/w programu nasza biblioteka otrzymała we wrześniu 2025 roku środki finansowe na zakup książek w sumie 5 000,00 zł, w tym 4 000,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 1000,00 zł to wkład organu prowadzącego.
Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 295 książek, w tym o 255 egzemplarzy lektur zgodnych z podstawą programową. Od października zakupione książki są dostępne dla uczniów w bibliotece szkolnej.
Informując o tym ,chcielibyśmy zachęcić wszystkich uczniów do korzystania z bogatej oferty czytelniczej przypominając, że czytanie daje nam same korzyści m.in. rozwija sferę poznawczo – intelektualną, rozwija pamięć i wyobraźnię oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów.
„ Między słowami”
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jednym z planowanych zadań promujących czytelnictwo było wykonanie muralu z cytatami pod hasłem: „Między słowami”. Uczniowie klas liceum ogólnokształcącego zamieścili na folii cytaty z przeczytanych książek pozyskanych z NPRCz, które zostały wyeksponowane w postaci muralu na holu szkoły. Uczniowie i rodzice mieli okazję zapoznać się z treścią i tematyką książek, o które wzbogaciła się biblioteka szkolna.
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA!!!
BOOKCROSSING
akcję „ uwalniania książki”
pod hasłem:
„WYMIEŃ SIĘ KSIĄŻKĄ I PODZIEL SIĘ RADOŚCIĄ CZYTANIA”
Akcja będzie trwała od 12.09.2025r. - do końca roku szkolnego
Uczniów i pracowników szkoły serdecznie zapraszamy do udziału w naszej akcji.
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA!!!
KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
kiermasz będzie trwał od 5.09.2025 r. - do końca października br.
Wszystkich zainteresowanych sprzedażą lub kupnem podręczników serdecznie zapraszamyGŁOŚNE CZYTANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ !!!
29 września 2025 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Głośne Czytanie poezji Jana Kochanowskiego,
w którym udział wzięli uczniowie liceum, technikum oraz szkoły branżowej
W poetyckim nastroju uczniowie czytali fraszki, treny i pieśni Jana Kochanowskiego , a także dowiedzieli się o zaletach głośnego czytania.
PAŹDZIERNIKOWE SŁODKIE CZWARTKI
Z OKAZJI MIESIĄCA BIBLIOTEK
Na każdego, kto w czwartek wypożyczy książkę czeka słodki poczęstunek.
Zapraszamy do biblioteki
BIBLIOTEKA SZKOLNA OGŁASZA!!!
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI
pod hasłem:
„Książka, dobrym prezentem dla każdego”
kiermasz będzie trwał
od 14.10 do 15.12.br.
Zainteresowanych ofertą wydawniczą i zakupem książek
serdecznie zapraszamy do biblioteki
od poniedziałku do piątku.
W ofercie znajdują się: literatura piękna i popularnonaukowa, bajki, baśnie, kolorowanki, poradniki, albumy, książki kulinarne, encyklopedie, słowniki.
Książki są nowe, pięknie wydane i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe książki.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszej akcji.
Konkurs literacki
na
OPOWIADANIE
pt: „ MIŁOŚĆ NIE JEDNO MA IMIĘ
Regulamin Konkursu
INFORMACJE PODSTAWOWE:
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.
CELE KONKURSU:
- rozbudzanie zainteresowania literaturą obyczajową, klasyczną i współczesną
- rozwijanie wyobraźni i umiejętności pisarskich,
- wypróbowanie własnych sił twórczych,
- pobudzanie kreatywności,
- przybliżanie tematyki miłości w różnych aspektach życia
- propagowanie czytelnictwa poprzez zachęcanie młodzieży do kontaktu z książką i pogłębiania wiedzy na dany temat,
- rozwijanie uzdolnień i umiejętności literackic oraz promowanie uczniów z tymi zdolnościami
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
1. Adresatami przedsięwzięcia są wszyscy uczniowie liceum , technikum oraz szkoły branżowej Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie.
- 2. Zadaniem uczestników jest napisanie pracy w formie opowiadania, na podany temat , nawiązującego do:
- twórczości Jane Austen, Williama Szekspira, Lwa Tołstoja, po współczesnych pisarzy, takich jak Nora Roberts, Nicholas Sparks
- przeczytanych książek innych autorów
- obejrzanych filmów,
- przemyśleń osnutych na własnych doświadczeniach
- zasłyszanych historii o miłości
- 3.Uczeń może wziąć udział w konkursie po uprzednim zgłoszeniu chęci udziału u nauczyciela bibliotekarza i złożeniu pracy do 28 listopada br.
- 4. Konkurs ma charakter jednoetapowy.
- 5. Prace oceniane będą przez Jury w składzie: nauczyciele bibliotekarze, nauczyciel polonista.
- 6. Kryteria oceny:
prace oceniane będą pod kątem:
- poprawności stylistycznej i językowej ,
- poprawności kompozycyjnej ,
- walorów literackich prezentowanej treści
- 7. Objętość pracy (min. 4str., for. A4, czcionka 12 Times New Roman, interlinia 1,5).
- 8. Werdykt ogłaszany będzie 5 grudnia 2026r.
NAGRODY:
- 1. Nagrody przyznaje jury konkursowe.
2. Ustala się następujące nagrody konkursowe: książki, dyplomy, oceny z języka polskiego;
- celujący za pierwsze miejsce,
- bardzo dobry za drugie miejsce.
- dobry za trzecie miejsce.
Zapraszamy do udziału w konkursie, naprawdę warto !










