DEKLARACA DOSTĘPNOŚCI Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. | rozmiar czcionki: A- A A+ | kontrast

Poznaj Polskę - od Bałtyku aż po Tatry


W maju i czerwcu uczniowie „Kopernika” zwiedzali nasz kraj od Bałtyku aż po Tatry. Wiosenne wyjazdy związane były z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”.

Celem wycieczek było poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Akceptację uzyskały dwa wnioski dotyczące szkoły branżowej oraz liceum ogólnokształcącego – jako jedyne w Koninie!

 

Uczniowie liceum obrali kierunek północny: najpierw zwiedzili zamek w Malborku - największy z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Monumentalna warownia robi ogromne wrażenie. Następnie młodzież zapoznała z obiektami związanymi z nowszą historią - na Westerplatte zwiedzili miejsca związane z bohaterską obroną wybrzeża w 1939 roku, a w Sopocie przeszła się deptakiem Bohaterów Monte Cassino. Największe wrażenie zrobiło jednak molo w Sopocie i spacer wybrzeżem helskim – naszego pięknego morza nigdy dość! W Helu ważnym punktem programu były odwiedziny w Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego i obcowanie z przeuroczymi fokami szarymi. Obrawszy kierunek z końcowego na początkowy odcinek mierzei helskiej uczniowie zawitali do Władysławowa – tam przeszli się Aleją Olimpijczyków – wszak w mieście znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich CETNIEWO. Wycieczka licealistów zakończyła się w Gdańsku – najpierw w Oliwie zwiedzali zespół pocystersko – katedralny, gdzie wysłuchali koncertu organowego. Kolejną lekcję historii odbyli w Muzeum Poczty Polskiej – miejscu będącym symbolem polskości w drugim Wolnym Mieście Gdańsku. Spacer po zabytkowej części Gdańska w zasięgu obwarowań z XVII w zrobił wielkie wrażenie: Zielona Brama, Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, zabytkowy Żuraw – a wszystko to wśród straganów niepowtarzalnych bursztynów. Aż szkoda, ze wycieczka trwała tylko trzy dni… Na szczęście do szkoły młodzież wróciła zrelaksowana i ze wspaniałymi wspomnieniami.

 

W czerwcu przyszła kolej na uczniów klas branżowych – oni wybrali się daleko na południe. Zimowa stolica Polski – Zakopane – przywitała uczestników wyjazdu wspaniałą pogodą. Po przyjeździe do Zakopanego skierowali się do nowoczesnego Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, zwiedzili Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz Dużą Krokiew (wszak skoki narciarskie to – obok tenisa i piłki nożnej – narodowy sport Polaków!) i Bachledówkę. Po tych atrakcjach nastąpił wyczekiwany spacer po Krupówkach – a to wszystko w cieniu majestatycznych gór. Piękne widoki i niesamowite emocje zapewnił wjazd kolejką krzesełkową na Gubałówkę. Nadwyrężone siły można było zregenerować w hotelowym basenie. W następnych dniach przyszła kolej na dawną stolicę Polski – Kraków. Perełka renesansu - Stare Miasto, Wawel i Kazimierz zostały wpisane na listę UNESCO jako pierwsze w Polsce. Zamek Królewski i gotycka Katedra, w której pochowani są polscy królowie, bohaterowie narodowi, poeci i para prezydencka, Sukiennice, ulica Floriańska  z bramą i barbakanem, Wieża Ratuszowa oraz Bazylika Mariacka, która we wnętrzu skrywa XV-wieczne arcydzieło – Ołtarz Wita Stwosza - to wszystko uczniowie chłonęli z niekłamanym zachwytem. Jednym z punktów programu było także zwiedzanie muzeów: Muzeum Armii Krajowej i Muzeum w Sukiennicach. Atmosfera miasta sprawiła, że można było znaleźć się w zupełnie innym świecie – pełnym sztuki, historii i piękna. To prawda, że nad miastem czuwa genius loci!

 

Obie wycieczki sprawiły, że młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że Polska jest ciekawa i piękna. A tymczasem – zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 

LINK DO GALERII